Õpilaskonverents „Lasnamäe – nutikas ja keskkonnasõbralik linnaosa” (11.04.2024)
11.aprillil toimus Kultuurikeskuses Lindakivi teist korda õpilaskonverents teemal “Lasnamäe – nutikas ja keskkonnasõbralik linnaosa”. Ürituse korraldas Lasnamäe Vene Gümnaasium koostöös Lasnamäe Linnaosa Valitsusega. Konverentsi eesmärk on tõsta noorte keskkonnaalast teadlikkust ja valmisolekut elukeskkonna parandamiseks ning lisaks julgustada noori rohkem kaasa rääkima linnaosa tuleviku küsimustes. Konverentsil käsitleti hetkel aktuaalseid teemasid – loodussõbralik elukeskkond, taaskasutus, säästlik eluviis, avalikud linnaaiad. Sellel osalenud õpilased olid aktiivselt valmistunud erinevates töötubades osalemiseks. Meie õpilased olid ette valmistanud presentatsiooni, mis käsitles taaskasutust, rõhuasetus vanapaberi / kartongi korduvaks kasutamiseks. Meie koolist osalesid konverentsil õpetajatest Vladislav Jekimtsev, Ulvi Koop ja õpilastest Dmytro Antonovskyi, Anastasija Politõka, Danna Solovjova, Zlata Nikiforova ja Artjom Stepanov. Kokku osales konverentsil ligi 140 noort ning esindatud olid kõik Lasnamäe koolid.
Veebiseminar teemal “Rohelise kooli teemad „toit“ ja „jäätmed“ (13.03.2024)
Veebiseminaril tutvustasid oma tegevusi Värska Gümnaasiumi ja Vasalemma Kooli esindajad. Värska Gümnaasiumi esindajad tutvustasid “Mahe ja muhe köögiprojekti” – mahetoidu kasutamine koolitoidus kõigis valla koolides ja lasteaedades, samuti pälvisid just nemad Taimse Teisipäeva eritunnustuse Rohelise kooli võrgustikus. Vasalemma Kooli initsiatiivil sai alguse kogukonna toidukapp Vasalemmas. Selle kooli õppealajuhataja rääkis, kuidas see praktiliselt käis ja milline on kapi täitjate ja kasutajate kogemus. Veebiseminarist võttis osa õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Konverents “Meri ja soo“ (01.02 – 02.02.2024)
Konverents „Meri ja soo“ toimus Tallinna Ülikooli konverentsikeskuses. Üritusest võttis osa õpetaja Kati Kuusk. Esimese päeva peategelaseks oli MERI. Juttu tuli muuhulgas mereelupaikade ja -elanike olukorrast, mereplaneeringust, põllumajandusest, kestlikust toidulauast, hüljestest, linnustikust ja tuuleenergiast. Konverentsi esimesel päeval, mil fookuses oli Läänemeri, jäi kõlama mure Läänemere seisundi kohata, kus kliimamuutused mõjutavad oluliselt merevee seisundit koos põllumajandusreostuse ja eutrofeerumisega. Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ütles tabavalt, et meri on rohkem kui keskkond. Meri tuleb puhas hoida, sest iga teine sõõm hapnikku, mida me hingame, tuleneb merest. Mere seisukord on inimeste jaoks eluliselt oluline. Tuuleparkide rajamine Läänemerre on siiski alles algusjärgus, pooleli on planeerimisprotsessid ning analüüsid. Samas riik on seisukohal, et aastaks 2030 on Eesti energiavajadused kaetud taastuvenergia võimalustega, mille osas arvestatakse ka Läänemerre rajatavate tuuleparkidega. Tuuleparkide rajajad teevad kindlasti koostööd ning peavad samuti oluliseks head mereseisundi tagamist. Teise päeva läbiv teema oli SOO ning räägiti märgaladega seotud keskkonnapoliitika suundumustest, turbakaevandamisest, kuivendusest, soode taastamistest ja sellest, kuidas on Eesti sood jõudnud erinevatele näitustele Eestis.
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (soojusenergia) aastatel 2021 – 2023
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (elektrienergia) aastatel 2021 – 2023
Tallinna Mahtra Põhikooli ressursikulu analüüs (vesi) aastatel 2021 – 2023
UNESCO Meistriklass “Elurikkuse haridus“ (06.12.2023)
Veebiseminar toimus inglise keeles ja sellest võttis osa meie kooli õpetaja Elina Parker. Arutleti UNESCO ja ühiskonnaekspertidega, kuidas kaasata noori keskkonnateemadesse, kuidas muuta kooli tegevusi rohelisemaks, mis on ökoärevus jms. Eksperdid ütlesid, et noortega pole vaja ainult keskkonnaprobleeme arutada, vaid näidata neile ka seda tõelist prügi, mida inimesed ise toodavad. See tähendab, et noored peavad ise osalema prügi koristamisel metsas, rannas ja mujal.
Veebiseminar teemal “Ringmajandus ja taaskord pakendijäätmetest“ (21.11.2023)
Veebiseminar toimus jäätmetekke vähendamise nädala raames. Üritusel osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Alder Harkmann Eesti Pakendiringlusest rääkis oma ettekandes pakendite kogumise lahendustest, sorteerimisest, levinumate pakendite ringlussevõtu väljunditest. Liis Konovalov, lasteaiaõpetaja ja nullkulu-eluviisi entusiast jagas oma kogemusi ja võimalusi (pakendi)jäätmevaba elu kohta. Mai-Liis Vähi Tartu loodusmajast tutvustas FEE poolt väljatöötatud ja eesti keelde tõlgitud õppematerjali. Õpetaja Mai-Liis Vähi keskendus biomimikri teemale – kuidas ammutada tehnoloogilistele probleemidele lahendusi loodusest.
FEE kampaania Litter Less plus veebiseminar (08.11.2023)
Veebiseminar toimus inglise keeles ja sellest võttis osa meie kooli õpetaja Elina Parker. Üritusel tutvustati kampaania tegevusi ja kuulutati välja reostusteemaliste tunnikavade võitjad. Räägiti, et selle õppeaasta põhiteema on kliimamuutused.
Veebiseminar teemal “Õppematerjali tutvustus. Pille-Riin Pärnsalu „Aias sadas saia“. Praktilised õppetegevused õpilastega“ (02.11.2023)
Veebiseminaril tutvustas kogumiku autor Pille-Riin Pärnsalu ideid ja tegevusi, kuidas õppeaeda õppetöös paremini ära kasutada. Iga peatükk sisaldab erineva raskusastmega, eri vanusegruppidele mõeldud ülesandeid, mida õpetajad saavad vastavalt oma soovidele ja vajadustele edasi arendada ning kohandada. Kogumik koosneb kolmeteistkümnest peatükist, millest võib leida nii liigi kirjeldustega materjale, mänge, laboratoorseid kui ka loomingulisi ülesandeid alates lasteaias õppivatele aiahuvilistele kuni kolmandas kooliastmes tegutsevatele taimeteadlastele. Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Rohelise kooli 7 sammu – 4.seminar (16.10.2023)
Käsitleti järgmised teemad:
1.teavitamine ja kaasamine;
2.keskkonnapõhimõtete väljatöötamine.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Rohelise kooli 7 sammu – 3.seminar (09.10.2023)
Käsitleti järgmised teemad:
1.tegevuskava koostamine;
2.seire ja hindamine;
3.tegevuste sidumine õppekavaga.
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Rohelise kooli 7 sammu – 2.seminar (02.10.2023)
Veebiseminaril osales õpetaja Svetlana Todorovskaja. Rohelise kooli Eesti koordinaator ja juba tegutsevad õppeasutused jagasid oma näpunäiteid ja soovitusi Rohelise kooli 7 sammu rakendamisel. Käsitleti järgmised teemad:
1.keskkonnatöörühma moodustamine ja tegevused;
2.keskkonnaülevaatuse läbiviimine.
Osa seminarist toimus arutelu vormis.
Koolitus lasteaia ja algklasside õpetajatele teemal “Meremängud“ (27.09.2023)
Koolitus toimus Tallinna Asunduse Lasteaias ja selles osales meie kooli õpetaja Juta Tšurilina. Koolitusel said õpetajad teadmisi ja kogemusi laste õpetamiseks mere teemadel:
meetodid mere avastamiseks erinevate meelte abil;
suured kalad, väiksed kalad; mere elustik ja toiduvõrgustikud; kalamängud;
veelinnud ja nende kohastumused: kahlajad, pardid, röövlinnud;
puhas kodu, puhas meri; mereprügi teema käsitlused.
Koolitajad Aire Orula ja Helle Kont rääkisid, kuidas mängude abil tutvustada lastele merd.
Veebiseminar teemal “Igaühe looduskaitse“ (14.09.2023)
Avaseminaril anti ülevaate alanud õppeaasta tegevustest-plaanidest ja loengu pidas tuntud loomaökoloog Tuul Sepp. Loengu teemaks oli “Igaühe looduskaitse”. Linnastumise käigus oleme loodusest kaugenenud ja paljud ei peagi loodust linnas vajalikuks. Samal ajal on kliimamuutuste, elurikkuse kriisi ning inimese tervisega seotud keskkonnaprobleemid muutunud üha ilmsemaks. Inimene on üks loomaliikidest ja looduslik keskkond on meie loomulik kodu, kus toimib hästi meie vaimne ja füüsiline tervis. Ettekandes selgitas Tuul oma arusaama sellest, miks linnaloodust on vaja nii keskkonna kui inimese jaoks, ning aitas leida viise, kuidas igaüks saaks olla looduskaitsja. Arutlesime üheskoos, kuidas keskkonnateemad laste jaoks arusaadavaks ja käegakatsutavaks muuta. Veebiseminarist võttis osa õpetaja Svetlana Todorovskaja.
Rahvusvaheline veebiseminar teemal “Digijäätmed ja digikoristusnädal Eestis“ (12.09.2023)
Eesti Rohelise kooli programmi kommunikatsioonispetsialist Liina Vakrööm tutvustas digijäätmete probleemi ja Eestis läbiviidud edukat digikoristusnädalat. Lektor rääkis, et iga inimese mobiiltelefonis ja arvutis on tohutul hulgal tarbetut digiprügi. Digikoristusnädal toimub Eestis juba 3. aastat, millest võtavad osa lasteaiad, koolid, erinevad ettevõtted ja firmad, aga ka kõik huvilised. Veebiseminar toimus inglise keeles ja sellest võttis osa meie kooli õpetaja Elina Parker.
Loodus- ja keskkonnahoiu teema-aasta lõpuüritus (07.09.2023)
Ürituse raames võtsime kokku lõppeva teema-aasta, tunnustasime teema-aastasse panustajaid ning teema-aasta parimaid, üritusel anti teatepulk üle ka uuele teema-aastale, milleks on keele ja kultuuri teema-aasta. Üritusel osalesid meie arendus – muutustejuht Anton Karavajev, Rohelise kooli juht Svetlana Todorovskaja ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Marina Moltšanov.